Jedným z významných gréckych štátnych sviatkov je sviatok oslavovaný každoročne 28. októbra – sviatok, nazývaný aj ako deň „NIE“.
Práve tento deň poznačil Grécko vstupom do druhej svetovej vojny v roku 1940. V skutočnosti však táto oslava pokrýva celý rok 1940 a úspechy Grécka počas druhej svetovej vojny.
Čo sa presne stalo 28. októbra 1940?
Práve v tento deň, v skorých ranných hodinách, Taliansko poslalo prostredníctvom svojho veľvyslanca v Aténach, telegram vtedajšiemu premiérovi Grécka Joannisovi Metaxasovi, v ktorom žiadalo voľný priechod talianskych vojenských zložiek cez grécko-albánske hranice.
Taliansko súčasne požadovalo, aby mu boli pridelené aj niektoré strategické miesta ako letiská, prístavy a pod., ktoré by mu pomohli v boji v okolitých miestach.
Vtedajší premiér avšak odpovedal „nie“, čo odrážalo názor väčšiny občanov tejto krajiny.
Presné slová Metaxasa zneli: „Nie, toto znamená vojnu“.
Tento krok Metaxasa poznačil Grécko, dovtedy neutrálnu krajinu, vstupom do druhej svetovej vojny. V rovnaký deň premiér vydal vyhlásenie, v ktorom odôvodnil svoje rozhodnutie a boj za slobodu krajiny.
Kedy sa začal tento sviatok oslavovať?
Deň NIE (v gréčtine „όχι“/óchi) začal byť oslavovaný od prvého roku od udalosti a to napriek skutočnosti, že krajina bola pod vplyvom taliansko-nemeckej okupácie.
Prvé dva roky sa oslavy konali na univerzite v Aténach a námestí Syntagma bez väčších problémov od Talianov. Avšak, v roku 1943 oslava, ktorá sa konala na námestí Kotzia, bola sprevádzaná nepokojmi a zatknutím gréckych občanov nemeckými vojakmi.
Prvá oficiálna oslava sa konala 28. októbra 1944, kedy sa uskutočnil prvý sprievod v prítomnosti vtedajšieho premiéra Jorgosa Papandreousa.
V každom meste Grécka sa každoročne konajú oslavy spojené so sprievodom. V Thessalonikách je tento sviatok spojený s veľkou vojenskou prehliadkou a takmer sa zhoduje s výročím oslobodenia mesta spod nadvlády Osmanov a sviatkom patróna mesta Svätého Dimitrisa (26. október).
„Nech žije 28. október!“
Kontakt: info@greckyjazyk.sk