Volos – mesto, ktoré prebúdza zmysly pod horou Kentaurov

Νádherné prístavné mesto Volos (gr. Βόλος), známe hlavne kvôli vychýreným tsipurádikám, je hlavným mestom kraja Magnisias (gr. Μαγνήσιας). Počet obyvateľov je približne 145 tisíc.

Gastronomický zážitok v miestnych tavernách, slnko, prechádzka popri šumiacich morských vlnách, bohatý kultúrny a nočný život. Volos je mesto, kde to proste žije.

Volos_City_nightIMG_0850

Mytológia

Oblasť Magnisia je jednou z významných oblastí gréckej mytológie. Prvým obyvateľom tejto oblasti bol Magnis (gr. Μάγνης, *390 p.n.l.), grécky matematik, syn Aeolusa (gr. Αίολους), ktorý sa usadil na hore Pílio (gr. Πήλιο).

Pílio obývali Kentauri (gr. Κένταυρος; kentaurus – spolovice človek, spolovice kôň). Najznámejším z nich bol Chiron (gr. Χείρων). Z Kentaurov bol najstarší a na rozdiel od svojich druhov aj vzdelaný. V Chirónovej jaskyni sa konala slávna svadba, pri ktorej si bohyňa Thétida (gr. Θέτιδα) brala za manžela smrteľného muža, kráľa Pileasa (gr. Πηλέας). Bohovia sa svadby zúčastnili a priniesli im vzácne dary. Chiron novomanželom zhotovil z jaseňového dreva ťažký, nezlomiteľný a nezdolateľný oštep, ktorý bude raz kosiť celé rady nepriateľov. Pileas prisľúbil, že slávny oštep dá v budúcnosti svojmu synovi. Na tejto svadbe vznikol spor medzi bohyňami Hérou, Aténou a Afroditou, čo viedlo vo svojich dôsledkoch k Trójskej vojne.

Chiron bol vychovávateľom a učiteľom Asklépia (gr. Ασκληπιός), otca medicíny a taktiež aj Achilleasa (gr. Αχιλλέας), ktorý bol synom kráľa Pileasa.

Volos má bohatú históriu, o ktorej sa môžte dozvedieť viac navštívením archeologického múzea, ktoré sa nachádza priamo v meste.
Obr. Chiron a Achilleas   Chiron_instructs_young_Achilles_-_Ancient_Roman_fresco

506655-volos-gal-1_179597_X94416

Gastronómia (…pssst a teraz ideme na tsipuro)

V tomto slnkom zaliatom meste nájdete mnohé taverny a tsipurádika nachádzajúce sa v centre mesta s výhľadom na more. Miestne tsipurádika ponúkajú morské chuťovky (gr. μεζέδες) od výmyslu sveta, ktoré vždy servírujú k výbornému tsipuru. Tsipuro si môžete objednať buď s anízom alebo bez.

c700x420   main

Volos-thessaly-bay2-600x264

Mesto a okolie

Po dobrom obedíku (a ak ste to neprehnali s tsipurom) sa môžte poprechádzať popri prístave a vychutnávať si nádherný šum mora.

Z Voloského prístavu je možné vycestovať na ostrov Skiathos, Skopelos a Alonnisos (gr. Σκιάθος, Σκόπελος, Αλόννησος). Αk máte radi dobrodružstvo môžte si prenajať čln a vydať sa objavovať krásu mora, okolitých miest a ostrovov.

Mesto Volos myslí aj na tých najmenších. Sú tu zriadené mnohé parky a detské ihriská. Veľmi známy je Anavros, ktorý sa nachádza kúsok od centra.

Za zmienku stojí aj neďaleké letisko, ktoré sa nachádza v oblasti Nea Anchialos (gr. Νέα Αγχίαλος) a je v prevádzke od roku 1993. Zabezpečuje vnútroštátne aj medzištátne lety a charter lety.

Obr. Anavros

ΑΝΑΥΡΟΣ-ΚΕΝΤΡΙΚΗ

Obr. Vo Volose žije so svojou rodinkou aj Slovenka Vilma

IMG-20160423-WA005 IMG-20160423-WA004

Pílio – hory, sneh, slnko a pláže

V zime hory a sneh, v lete slnko a pláže. Táto kombinácia robí Volos základňou pre každé ročné obdobie.

V zimnom období si môžte zalyžovať v lyžiarskom stredisku na už spomínanom vrchu Pilio (1610 m.n.m.), ktoré je vzdialené od Volosu ani nie hodinu autom.

V lete máte možnosť objavovať krásne pláže v okolí Pília, ktoré sa vyznačujú nádherným, čistým a priezračným morom. Či už sú to pláže kamenisté alebo piesočnaté; tiché, turistami zatiaľ neobjavené alebo naopak, pláže „kde to žije“. Každý si tu nájde „tú svoju“.

Obr. Pláž Fakistra, Pílio

fakistra pilio  fakistra2_0

Obr. Mylopotamos, Pílio

pilio-Mylopotamos1

Obr. Chorefto, Pílio

chorefto

Obr. Murtitsa, Pílio

murtitsa

Navštívili ste už mesto Volos?

Výsledky hlasovania

Loading ... Loading ...
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *