Dedinka Prusos a Κláštor Panny Márie Prusiotisse

Malebná dedinka Prusos (gr. Προυσός) je turistami veľmi navštevovaná oblasť  nachádzajúca sa vo vnútrozemí Grécka, približne 32 km od mesta Karpenisi, ktoré je medzi Grékmi známym lyžiarskym strediskom. Táto dedinka priťahuje turistov nielen z Grécka, ale aj zo zahraničia kvôli kláštoru Panny Márie Prusiotisse (gr. Ιερά Μονή Προυσού, Το μοναστήρι της Παναγίας Προυσιώτισσας) ktorý ma dlhú históriu.

Kláštor ukrýva v sebe úžasnú energiu a  je vtesaný do mystickej jaskyne, kde sa nachádza zázračná  ikona Panny Márie.

Svätá ikona, ktorá uskutočnila veľa zázrakov sa nachádzala od roku 829 nášho storočia v kostolíku v preslávenom meste Bursa (v gréčtine Prusa) v Malej Ázii, dnešnom Turecku. V tomto období byzantský cisár Theophilus vydal rozkaz zničiť a spáliť všetky ikony.  Jeden bohatý panovník sa rozhodol zachrániť a preniesť ikonu späť do Grécka, cestou ju však stratil. Ikonu našiel raz v noci jeden pastier, keď zbadal na mieste, kde stojí dnešný kláštor, oslňujúcu žiaru vychádzajúcu z ikony a siahajúcu až do neba. Na tomto mieste vysekal do skaly otvor a umiestnil tam ikonu.

Kláštor  so svätou ikonou sa stal útočiskom aj mnohých vojakov. Pri povstaní v roku 1821 tu našiel útočisko aj vojak Georgios Karaiskakis. Z vďaky, úcte a viere  k Panne Márii, ktorá vypočula jeho motliby a pomohla mu vyliečiť sa zo zranení a vysokých teplôt, ozdobil ikonu zlatým krytom a hviezdami zo svojej uniformy.

Na nádvorí kláštora sa nachádzajú  knižnica a múzeum, kde sú uchované napr. vzácne staré formy pergamenových fragmentov  z  9. storočia, cenné ikony, kríže, zlaté a strieborné kalichy a pod. Pod nádvorím, dolu schodmi, sa nachádza svätý prameň, z ktorého sa dá napiť.

Každoročne 23. augusta slávi kláštor sviatok. Miestni obyvatelia a turisti prichádzajú vzdať úctu a pokloniť sa ikone Panny Márie. Mnohí z nich, ktorým pomohla, z úcty a vďaky kráčajú aj desiatky kilometrov peši.

Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že toto miesto je plné neopísateľnej energie a pokoja, kde človek príde na iné myšlienky a nájde vnútorný pokoj.

Προυσός 5               prousiotissa

Προυσός 17                Ρολόι Προυσού

Po dobrom výlete sa môžte posilniť v typickej gréckej taverne s názvom Prusiotissa a nádherným výhladom na okolité prostredie. Taverna sa nachádza pár metrov od kláštora.

20628-TABERNES-PROYSIOTISSA---TABERNES-ESTIATORIA-KARPENISI-EYRYTANIA-6                          338

Kontakt: info@greckyjazyk.sk
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *