Film, Hudba a Tanec – Το ζεϊμπέκικο της Ευδοκίας

Το ζεϊμπέκικο της Ευδοκίας [To zeibékiko tis Evdokías]

Úžasná hudba, ktorá prenikne až do duše bola napísaná v roku 1971 a zložil ju grécky spevák a skľadateľ Manos Loizos (*1937 – †1982) k filmu „Evdokía“ (gr. ženské meno, ktorého význam je „priazeň, dobrá vôľa“).

Film „Evdokía“

Film získal ocenenie na festivale v Thessalonikách za najlepšiu ženskú rolu a stal sa slávnym najmä vďaka spomínanému zeibékiku. Odohráva sa v malom mestečku na severe Grécka. V prvých minútach filmu Jorgos Baskos tancuje zeibékiko v miestnej krčme kde spoznáva mladú prostitútku menom Evdokía. Bezhlavo sa do seba zamilujú a zosobášia sa. Konzervatívnosť vidieckeho mestečka, zavedené hodnoty a spoločenský systém komplikujú ich životy, čo nakoniec vedie až k tragédii.

Ukážku z filmu si môžte pozrieť tu.

Ľudový grécky tanec

Všeobecne zeibékiko alebo zeibékikos je grécky ľudový tanec, ktorého história siaha až do 17. storočia. Pôvodne to bol čisto mužský tanec, ktorý tanečník tancuje sám; tanec, ktorý je vyjadrením duševného stavu a pocitov tanečníka.

Podľa špecifických pohybov sa niekedy nazýva aj „tancom orla“. Nie sú dané presné kroky, neexistuje určité pravidlo na naučenie sa tohto tanca…..zeibékiko sa nedá naučiť, „zeibékiko  tancuješ dušou, nie telom“.

V súčastnosti tento tanec tancujú aj ženy. Na parkete je vždy len jeden tanečník, ostatní zvyčajne kľačia v kruhu, tlieskajú a objednávajú pre tancujúceho tzv. sfinákia (štamprlíky, shots) alebo šampus. Nie je to klasický šampus aký poznáme, má veľmi jemnú chuť a je určený špeciálne na tieto príležitosti.

Tanec zeibékiko na gréckej svadbe (aj so šampusom :-))

Kontakt: info@greckyjazyk.sk
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *