Νádherné prístavné mesto Volos (gr. Βόλος), známe hlavne kvôli vychýreným tsipurádikám, je hlavným mestom kraja Magnisias (gr. Μαγνήσιας). Počet obyvateľov je približne 145 tisíc.
Gastronomický zážitok v miestnych tavernách, slnko, prechádzka popri šumiacich morských vlnách, bohatý kultúrny a nočný život. Volos je mesto, kde to proste žije.
Mytológia
Oblasť Magnisia je jednou z významných oblastí gréckej mytológie. Prvým obyvateľom tejto oblasti bol Magnis (gr. Μάγνης, *390 p.n.l.), grécky matematik, syn Aeolusa (gr. Αίολους), ktorý sa usadil na hore Pílio (gr. Πήλιο).
Pílio obývali Kentauri (gr. Κένταυρος; kentaurus – spolovice človek, spolovice kôň). Najznámejším z nich bol Chiron (gr. Χείρων). Z Kentaurov bol najstarší a na rozdiel od svojich druhov aj vzdelaný. V Chirónovej jaskyni sa konala slávna svadba, pri ktorej si bohyňa Thétida (gr. Θέτιδα) brala za manžela smrteľného muža, kráľa Pileasa (gr. Πηλέας). Bohovia sa svadby zúčastnili a priniesli im vzácne dary. Chiron novomanželom zhotovil z jaseňového dreva ťažký, nezlomiteľný a nezdolateľný oštep, ktorý bude raz kosiť celé rady nepriateľov. Pileas prisľúbil, že slávny oštep dá v budúcnosti svojmu synovi. Na tejto svadbe vznikol spor medzi bohyňami Hérou, Aténou a Afroditou, čo viedlo vo svojich dôsledkoch k Trójskej vojne.
Chiron bol vychovávateľom a učiteľom Asklépia (gr. Ασκληπιός), otca medicíny a taktiež aj Achilleasa (gr. Αχιλλέας), ktorý bol synom kráľa Pileasa.
Volos má bohatú históriu, o ktorej sa môžte dozvedieť viac navštívením archeologického múzea, ktoré sa nachádza priamo v meste.
Obr. Chiron a Achilleas
Gastronómia (…pssst a teraz ideme na tsipuro)
V tomto slnkom zaliatom meste nájdete mnohé taverny a tsipurádika nachádzajúce sa v centre mesta s výhľadom na more. Miestne tsipurádika ponúkajú morské chuťovky (gr. μεζέδες) od výmyslu sveta, ktoré vždy servírujú k výbornému tsipuru. Tsipuro si môžete objednať buď s anízom alebo bez.
Mesto a okolie
Po dobrom obedíku (a ak ste to neprehnali s tsipurom) sa môžte poprechádzať popri prístave a vychutnávať si nádherný šum mora.
Z Voloského prístavu je možné vycestovať na ostrov Skiathos, Skopelos a Alonnisos (gr. Σκιάθος, Σκόπελος, Αλόννησος). Αk máte radi dobrodružstvo môžte si prenajať čln a vydať sa objavovať krásu mora, okolitých miest a ostrovov.
Mesto Volos myslí aj na tých najmenších. Sú tu zriadené mnohé parky a detské ihriská. Veľmi známy je Anavros, ktorý sa nachádza kúsok od centra.
Za zmienku stojí aj neďaleké letisko, ktoré sa nachádza v oblasti Nea Anchialos (gr. Νέα Αγχίαλος) a je v prevádzke od roku 1993. Zabezpečuje vnútroštátne aj medzištátne lety a charter lety.
Obr. Anavros
Obr. Vo Volose žije so svojou rodinkou aj Slovenka Vilma
Pílio – hory, sneh, slnko a pláže
V zime hory a sneh, v lete slnko a pláže. Táto kombinácia robí Volos základňou pre každé ročné obdobie.
V zimnom období si môžte zalyžovať v lyžiarskom stredisku na už spomínanom vrchu Pilio (1610 m.n.m.), ktoré je vzdialené od Volosu ani nie hodinu autom.
V lete máte možnosť objavovať krásne pláže v okolí Pília, ktoré sa vyznačujú nádherným, čistým a priezračným morom. Či už sú to pláže kamenisté alebo piesočnaté; tiché, turistami zatiaľ neobjavené alebo naopak, pláže “kde to žije”. Každý si tu nájde “tú svoju”.
Obr. Pláž Fakistra, Pílio
Obr. Mylopotamos, Pílio
Obr. Chorefto, Pílio
Obr. Murtitsa, Pílio
